تاثیر اسباب بازی بر رشد کودک با توجه به رده سنی

رشد کودک و بازی، دو موضوع مهم و جدا نشدنی می باشند. بدین معنی که اسباب بازی ها به عنوان بخش جدا نشدنی از زندگی کودکان، تاثیر بسیار مهمی در رشد آنها دارند. در واقع شخصیت، تکامل و رشد کودکان با انواع بازی ها شکل می گیرد. بچه ها در جریان بازی، از جنبه های مختلف اجتماعی، ذهنی و شخصیتی رشد می کنند. در این مقاله، ما سعی کرده ایم بر انواع اسباب بازی ها و تاثیرات آنها اشاره کرده و مشخص کنیم چه نوع اسباب بازی، بیشترین تاثیر را در رشد کودکان دارند. شما با خواندن این مطالب، می توانید به درک این موضوع برسید که با توجه به رده سنی کودک چه اسباب بازی به رشد آن کمک بهتری میکند.

انواع تاثیرات اسباب بازی بر رشد کودکان

بازی کردن، یکی از بنیادی ترین ویژگی های دوران کودکی است و تاثیر بازی در رشد و تکامل کودک، امری بدیهی است. کودکان از طریق بازی احساسات، اضطراب ها و فشار های روانی خود را بروز می دهد، خود و دنیای پیرامونش را شناخته و برای مشکلاتشان راه حل پیدا می کنند. این تاثیرات بازی بر رشد کودکان، می تواند از جوانب مختلفی باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

اسباب بازی و رشد اجتماعی کودک

هنگام بازی، کودکان با دیگران تعامل داشته و باعث می شود که تصور آنها از دیگران و خودش گسترش یافته و از لحاظ اجتماعی رشد کنند. بویژه رشد کودک و بازی های گروهی تاثیر بیشتری بر روی همدیگر داشته و موجب اجتماعی‌تر شدن بچه‌ها شده و آنها چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران را به خوبی یاد می‌گیرند. همچنین موجب می‌شود، کودکان مهارت و قدرت مقابله با مشکلات را کسب کرده و شکست و پیروزی را راحت‌تر بپذیرند. بچه‌ها برای اولین بار از طریق بازی باد می گیرند که در مورد قوانین بازی توافق کرده و یک بازی گروهی را انجام دهند.

تاثیر اسباب بازی بر رشد اجتماعی کودک
تاثیر اسباب بازی بر رشد اجتماعی کودک غیر قابل انکار است. بازی با انواع اسباب بازی، تعامل بهتر با دیگران را به کودکان آموزش می دهد.

اسباب بازی  و رشد ذهنی کودک

از جنبه‌های دیگر تاثیر بازی در رشد و تکامل کودکان، تاثیر بر رشد ذهنی آنهاست. با بازی، قوه تخیل بچه‌ها بیشتر شده و رفتار هوشمندانه آنها نیز تقویت می‌شود. بنابراین بازی‌های مختلف بویژه بازی‌های فکری، در رشد هوشی و ذهنی کودکان نقش بسزایی دارد و زمینه را برای تقویت تفکرشان به خوبی فراهم می آورد.

اسباب بازی و رشد شخصیت کودک

نوع بازی و ابزار سرگرمی کودکان، نقش بسیار مهمی در چگونگی شخصیت و رفتارهای آنها دارد. انواع بازی ها بویژه عروسک‌ها می توانند در رشد شخصیتی بچه‌ها نقش مهمی داشته باشند. کودکان هنگام بازی با عروسک، خود را در موقعیت‌های مختلف قرار داده و برای مشکلات خود به جستجوی راه حل می پردازند.

اسباب بازی و رشد شخصیت کودک
بازی با انواع اسباب بازی ها در رشد کودکان و چگونگی رفتار آنها تاثیر مهمی دارد.

چه اسباب بازی هایی بیشترین تاثیر در رشد کودک را به همراه دارد

رشد کودک و بازی از مهمترین مسائل در تربیت کودکان می‌باشند. به طور کلی اسباب ‌بازی ها از جهات مختلف انواع گوناگونی دارند که برخی از آنها تاثیر مهم‌تر و بسزایی در رشد کودکان دارند. در این مقاله ما تاثیر اسباب بازی بر رشد کودک را ار جهت کاربرد آنها به چند دسته تقسیم کرده ایم. در ادامه به توضیح کوتاهی از هر کدام و تاثیرشان بر رشد و تکامل کودکان می پردازیم.

1- اسباب بازی های هنری و کاردستی

از مهمترین تاثیر اسباب بازی بر رشد کودک میتوان به انواع اسباب ‌بازی های هنری و کاردستی اشاره کرد. این نوع اسباب بازی ها با تقویت مهارت های هنری کودکان موجب رشد جسمی، ذهنی و شخصیتی کودکان می شوند. از جمه اسباب بازی هایی که در این گروه قرار دارند می توان به انواع ماژیک، مداد شمعی، خمیر بازی، خاک رس و غیره اشاره کرد. این اسباب بازی ها علاوه بر تفریح جذاب بودنشان، می توانند در آینده به یک مهارت و شغل برای بچه ها تبدیل شوند. همچنین خلق یک اثر هنری باعث افزایش اعتماد به نفس و خلاقیت در کودکان می شود. در اینجا موضوع بازی و رشد شخصیت کودک نیز مطرح می شود. بدین صورت که بچه ها با انجام این بازی ها، احساسات خود را با این روش بیان می کنند.

3- اسباب بازی های جنگی

در مورد اسباب بازی های جنگی و تاثیرشان بر رشد کودکان، دو نظریه کاملا متفاوت وجود دارد. برخی معتقدند که این بازی ها مناسب بچه ها نبوده و باعث پرخاشگری و خشونت در کودکان می شوند. در مقابل گروهی دیگر وجود دارند که برعکس معتقدند، این گروه از اسباب بازی ها موجب کشف احساساتی مانند کنترل و قدرت در کودکان می شوند. به عقیده آنها والدین با این وسایل باید مسائلی مانند، قدرت، اهمیت کمک یه انسان ها و قهرمانی را به فرزندان خود آموزش دهند. حتی برخی از روانشنسان معتقدند که پرخاشگری شیطنت آمیز و کودکانه، تا حدی طبیعی بوده و به رشد اجتماعی و شخصیتی کودک، کمک می کند.

به طور کلی این مسئله غیر قابل انکار است که این گروه از اسباب بازی ها جزو محبوب ترین وسایل بازی می باشند. در نتیجه، اگر بازی با این وسایل موجب صدمه به دیکران نبوده و با این هدف استفاده نشوند، باعث احساس قدرت  و افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز می شوند. در مواردی نیز این بازی ها باعث علاقه مندی کودکان به ورزش های رزمی شده و سلامت جسمی و روانی را برای آنها به ارمغان می آورند.

تاثیر اسباب بازی های جنگی بر کودکان
اسباب بازی های جنگی اگر باعث آسیب به اطرافیان نشوند، می توانند در رشد اجتماعی و شخصیتی کودکان موثر باشند.

4- انواع اسباب بازی عروسکی

یکی از اسباب بازی های مهم دیگر که از گذشته تا زمان حال محبوبیت زیادی در بین کودکان داشته اند، عروسک ها هستند. این اسباب بازی ها تاثیر زیادی در رشد و تربیت کودکان دارند. بچه ها با عروسک های خود ارتباط عیقی داشته و همه عواطف و احساسات خود را با آنها در میان می گذارند. و بدین صورت تمام انرژی های خود از جمله اضطراب، عصبانیت و نگرانی های خود را تخلیه می کنند. همچنین کودکان با بازی کردن با عروسک ها، به نوعی وارد دنیای بزرگتر شده و اعتماد به نفس آنها افزایش می‌یابد. کودکان در حین بازی با عروسک، ارتباطات گسترده ای را متصور شده، حس مسئولیت پذیری آنها افزایش پیدا می کند که در نهایت به رشد اجتماعی آنها کمک می کند.

تاثیر عروسک بر رشد کودک
بازی با عروسک ها و ارتباطی که بین آنها و کودکان برقرار می شود، باعث رشد شخصیتی و اجتکاعی در کودکان می شود.

5- انواع اسباب بازی‌های پازلی

اسباب بازی پازلی علاوه بر جنیه سرگرمی که دارند، در رشد مهارت ها و توانمندی های مختلف کودکان نیز اهمیت زیادی دارند. این بازی ها اعتماد به نفس و صبر کودکان را تقویت کرده و باعث رشد و تکامل آنها می شوند. بچه ها ممکن است هنگام بازی با پازل ها، با ابتکاراتی حل پازل را برای خود آسان تر کنند و بدین شکل سبب رشد ذهنی و خلاقیت آنها شوند. اسباب بازی های پازلی یکی از بهترین وسیله ها برای تقویت تمرکز کودکان و کسب مهارت های حرکتی در آنهاست.

تاثیر انواع اسباب بازی پازلی بر رشد کودک
بازی با اسباب بازی های پازلی، علاوه برجنبه سرگرمی، باعث تقویت و رشد جسمس و ذهنی کودکان می شود.

6- انواع اسباب بازی های آموزشی

اسباب بازی  آموزشی  بیشترین تاثیر را در رشد و تکامل کودکان دارند. موضوع بازی و رشد ذهنی کودک در این مقوله قرار می گیرد. این بازی ها با روشی جالب و سرگرم کننده، چیزهای مختلفی را به کودکان آموزش می دهند. اسباب بازی های آموزشی، مهارت های ذهنی و فکری را به کودکان می آموزند. این اسباب بازی ها که معمولا مناسب بچه های 3 سال به بالا هستند، مواردی مانند رنگ ها، اعداد و اشکال را یاد می دهند. همچنین برخی از این اسباب بازی ها برای آموزش حرفه و یا وسیله ای خاص مانند کامپیوتر طراحی می شوند. اسباب بازی های آموزشی  نقش مهمی در تقویت ذهنی کودکان دارند و خلاقیت کودکان را بالا می‌برد.

فروشگاه اوکی پارتی و انتخاب بهترین اسباب بازی

سایت اوکی پارتی سالهای زیادی در راستایی فروش اسباب بازی و هدیه فعالیت می‌کند و همیشه در تلاش است بهترین اسباب بازی را با کیفیت عالی،قیمت مناسب در دسترس مشتریان قرار دهد. تیم اوکی پارتی یک هدف اصلی دارد و آن هم رضایت مشتری می‌باشد زیرا رضایت شما را ارزش افزوده سایت می‌داند. تیم اوکی پارتی برای تمامی کالاها  اطلاعات کافی را درج کرده تا شما عزیزان از تمام جزئیات با خبر شوید  در ضمن  تیم پشتیبانی با چت و تلفن و ایمل پاسخگوی سوالات مشتریان می‌باشد.