ب

11 نوع مختلف بازی با کودکان در منزل

مسئله بازی با کودکان و همچنین آموزش با بازی، یکی از دغدغه ها و اولویت های بسیاری از والدین می باشد. بدون شک، یکی از لذت بخش ترین اوقات برای بچه ها، انجام بازی های مختلف گروهی در منزل و به همراه خانواده است. یک روز تعطیل که همه در منزل هستند را تصور کنید، حوصله بچه ها حسابی سر رفته و بی قرار و کلافه هستند و شما به دنبال راهی برای سرگرم کردن آنها و البته خودتان هستید. خوب، جای درستی آمده اید، ما در این مقاله سعی می کنیم چند نوع بازی و سرگرمی عالی برای شما معرفی کنیم. این بازی ها نیاز به وسایل زیاد و پیچیده ای ندارد و همه می توانند این بازی ها را در خانه و به همراه فرزندان خود انجام دهند.

در ضمن، در این بازی ها برد و باخت اهمیت چندانی نداشته و فقط از جنبه سرگرمی و کسب انواع مهارت با بازی، حائز اهمیت هستند.

1- بازی با لگو

وسایل مورد نیاز

هر نوع لگویی که در دسترس باشد

نحوه بازی

بازی با انواع لگو اسباب بازی، از زمان گدشته یکی از انواع بازی های مورد علاقه و سرگرم کننده بچه ها و حتی بزرگسالان است. نحوه و روش بازی با هر نوع لگویی متفاوت می باشد و بچه ها باید برحسب دستورالعمل خاص، آن لگو را بسازند. لگو بازی با کودکان علاوه براینکه جنبه آموزشی بسیار بالایی دارد، می توانند ساعت ها بچه ها را سرگرم کند.

لگو اسباب بازی
بازی با انواع لگو

2- بازی صورت شکلاتی

وسایل مورد نیاز

چند تکه شکلات ( می توانید از انواع شکلات و یا شیرینی های کوچک هم استفاده کنید )

نحوه بازی

شکلات ها را روی قسمت بالایی گونه بچه ها قرار دهید. آنها باید سعی کنند با استفاده از حرکت عضلات صورت خود و بدون دخالت دست ها، شکلات را در دهان خود قرار داده و آن را بخورند. کسی که سریعتر شکلاتش را بخورد، برنده مسابقه است.

هشدار: احتمال تقلب در بین بچه هایی که عاشق شیرینی و شکلات هستند، بالا است.

3- بازی مقابله با جاذبه

وسایل مورد نیاز

شما برای این انجام بازی، فقط به چند عدد بادکنک نیاز دارید.

نحوه بازی

بچه ها باید 2 تا 3 عدد بادکنک ( بسته به سن و توانایی آنها ) را همزمان با دستان خود به سمت بالا پرتاب کنند و سعی کنند تا بادکنک ها روی زمین نیفتد. در نهایت کسی برنده می شود که زمان طولانی تری بادکنک را در هوا بدون اینکه به زمین بیفتد، نگه دارد.

بادکنک
بازی مقابله با جاذبه با استفاده از بادکنک

4- بازی یه جک بگو!

وسایل مورد نیاز

یک قاشق

یک توپ کوچک

نحوه بازی

برای انجام این بازی، بچه ها باید قاشقی را که رویش یک توپ کوچک قرار داده اید را با دهان خود بگیرند. و در این حال سعی کنند که یک جک بگویند. شاید جک گفتن درحالیکه این قاشق را در دهان آنهاست زیاد سخت نباشد. قسمت مشکل بازی این است که بعد از گفتن جک، باید سعی کنند که به همراه دیگران نخندند. زیرا اینکار ممکن است باعث شود توپ از داخل قاشق بیرون افتاده و آنها بازنده مسابقه شوند.

یه جک بگو
بازی یه جک بگو

 

5- بازی حدس بزن!

وسایل مورد نیاز

چند ورق کاغذ

مداد یا خودکار

نحوه بازی

این یک بازی ساده و در عین حال هیجان انگیز و جالب است. شما هنگام انجام این بازی با کودک خود، می توانید همزمان مهارت های خلاقیت و هنری آنها را تقویت کنید. شما و فرزندان خود باید به نوبت، یک کلمه، شخصیت و یا جمله ای را در نظر بگیرید. سپس فرد مورد نظر باید سعی کند تا با استفاده از کشیدن نقاشی ، به دیگران کمک کند تا آن عبارت را حدس بزنند. انجام این بازی با کودکان باعث می شود آنها ساعت ها سرگرم شده و همچنین حدس های اشتباه و عجیب می تواند باعث خنده آنها شود. در ضمن انجام این بازی نیاز به مهارت بالای نقاشی ندارد و قسمت مهم این بازی این است که بچه ها با طرح های ساده خود سعی کنند منظورشان را به اطرافیان انتقال دهند.

حدس بزن
بازی حدس بزن

6- بازی برج بساز

وسایل مورد نیاز

مقداری میوه و یا سبزیجات گرد

نحوه بازی

نحوه انجام این بازی به این صورت است که بچه ها با استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات، سعی می کنند یک برج بسازند. شما به عنوان مثال یک دقیقه زمان در نظر می گیرید و سپس بچه ها شروع به قرار دادن میوه ها بر روی یکدیگر می کنند. بعد از اتمام زمان مورد نظر، کسی که بلند ترین برج را بسازد، برنده مسابقه خواهد شد.

7- بازی ردیف میخ ها

وسایل مورد نیاز

یک تکه نخ

مقداری میخ

نحوه بازی

دو طرف یک تکه نخ را به دو صندلی و یا هر چیز مناسب دیگر که دارید ببندید. سچس 60 ثانیه زمان بگیرید و وقتی زمان بازی شروع شد، بازیکنان باید سعی کنن تا میخ ها را به نخ آویزان کنند. اگر حین بازی میخی به زمین افتاد، بچه ها می توانند آن را بردارند و دوباره آن را سر جای خود قرار داده و به بازی ادامه دهند. در پایان 60 ثانیه، کسی که توانسته باشد بیشترین تعداد میخ را آویزان کند، برنده مسابقه می شود.

ردیف میخ ها
بازی ردیف میخ ها

8- بازی سیب زمینی داغ

وسایل مورد نیاز

یک عدد سیب زمینی و یا توپ

نحوه بازی

انجام این بازی خلاقانه با کودکان، با کمترین وسیله مورد نیاز می تواند ساعت ها بچه ها را سرگرم کرده و باعث خنده و شادی آنها شود. از بچه ها بخواهید به شکل یک دایره بر روی زمین بنشینند و یک سیب زمینی و یا توپ به دست یکی از آنها بدهید. سپس یک آهنگ را روشن کنید و از آنها بخواهید تا سیب زمینی را به دست یکدیگر داده و تا جایی که می توانند آن را دور دایره دست به دست کنند. هنگامی که موسیقی را متوقف کردید، کسی که سیب زمینی در دست اوست، بازنده مسابقه شده و باید بازی را ترک کند. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که تنها یک نفر باقی مانده و برنده مسابقه شود.

سیب زمینی داغ
بازی سیب زمینی داغ

9- بازی خوردن دونات

وسایل مورد نیاز

دونات به تعداد بازیکنان

چند تکه نخ یا روبان

دو عدد صندلی

نحوه بازی

دو صندلی را با مقداری فاصله قرار دهید و سپس یک نخ بین آنها ببندید. در حالی که شرکت کنندگان مسابقه زیر طناب دراز کشیده اند، شما باید هر یک از دونات ها را به وسیله نخ یا روبان به ریسمان اصلی بین صندلی ها ببندید. حالا دونات ها با مقداری فاصله از دهان بچه ها آویزان می شوند. 1 دقیقه زمان در نظر بگیرید. هر یک از بچه ها باید سعی کند دونات خود را بدون دخالت دست و بدون اینکه دونالت شکسته و از نخ جدا شود، آن را بخورد. کسی که در عزض یک دقیقه بدون اینکه دونات بیفتد، آن را کامل بخورد، برنده مسابقه است.

خوردن دونات
بازی خوردن دونات

10- بازی بستکبال خانگی

وسایل مورد نیاز

یک سطل

مقداری جوراب و یا یک توپ کوچک و سبک

نحوه بازی

شما می توانید با استفاده از چند وسیله ساده، یک بستکبال کوچک و خانگی برای بچه های خود بسازید. در ابتدا به وسیله گلوله کردن جوراب، یک توپ بسازید و یا از توپ های آماده سبک استفاده کنید. سپس سطلی را با مقداری فاصله قرار دهید. هر باریکن باید به نوبت توپ جورابی را داخل سطل پرتاب کند. اگر کودکی موفق به انداختن آن داخل سبد شد، یک قدم از سطل دور می شود و با فاصله بیشتری سعی در انداختن توپ به داخل سبد می کند. در انتها بازیکنی که توپ را از فاصله دورتری داخل سطل بیندازد، برنده مسابقه خواهد شد.

11- بازی گنج پنهان

وسایل مورد نیاز

مقداری وسایل و هدایای مورد علاقه بچه ها و یا خوراکی

چند تکه کاغذ

نحوه بازی

بچه ها عاشق پیدا کردن اشیا پنهان هستند، بویژه اگر بدین وسیله جایزه ای را به دست آورند. انجام این بازی با کودکان، باعث می شود که آنها علاوه بر سرگرم شدن، هیجان زیادی را نیز تجربه کنند. برای این بازی شما هدایا و یا خوراکی ها را در جاهایی پنهان می کنید. سپس شما برای کمک به بچه ها در پیدا کردن وسایل، سرنخ های خود را چند تکه کاغذ می نویسید. پیشنهاد می کنیم اولین سرنخ خود را در جایی قرار دهید که به راحتی پیدا شود. سپس بقیه سرنخ ها را در جاهای مختلف خانه قرار دهید. بچه ها با دنبال کردن این سرنخ ها به جایزه اصلی خواهند رسید. به جای این جایزه ها شما می توانید مقداری پول نیز به عنوان گنج در نظر بگیرید.

گنج پنهان
گنج پنهان یک بازی خلاقانه